Chcesz sprzedać złom, metale szlachetne w najlepszej cenie?
Skontaktuj się już teraz! Zadzwoń
Zadzwoń
17 250 07 09
argonium

Jak działają i co skupują skupy złomu?

2020-04-29



Prowadzisz działalność gospodarczą i zdarza Ci się zgromadzić większą ilość złomu? Skończyłeś właśnie porządkować swoją posesję i chcesz pozbyć się zalegających sprzętów? Na rynku działają skupy surowców wtórnych, które chętnie odkupią od Ciebie złom. Sprawdź, jakie metale możesz spieniężyć w firmach handlujących surowcami wtórnymi i jak zorganizować ich sprzedaż.

Działalność skupu surowców wtórnych – co warto wiedzieć?

Przez termin „surowce wtórne” rozumie się produkty nadające się do ponownego przerobu. Odzyskiwaniem, przetwarzaniem i dalszą odsprzedażą surowców wtórnych zajmują się wyspecjalizowane w tym punkty – skupy surowców wtórnych. Działają one na terenie całego kraju – zarówno w dużych, jak i mniejszych miastach. Głównym powodem, dla którego ta branża rozwija się niezwykle prężnie, jest coraz większe zapotrzebowanie na rzadkie metale.

Nie wszystkie punkty skupu surowców wtórnych mają ten sam zakres działalności – niektóre, jak zlomweglika.pl, specjalizują się w skupie metali szlachetnych, metali kolorowych, metali rzadkich i złomu węglika spiekanego. Wymienione surowce znaleźć można np. w różnych zepsutych sprzętach. Przykładowo platyna jest wykorzystywana przy produkcji katalizatorów samochodowych. Z kolei duże ilości tytanu wykorzystywane są w produkcji maszyn,wirników czy silników używanych w lotnictwie.

Właśnie dlatego przed sprzedażą złomu (szczególnie metali szlachetnych czy rzadkich) do skupu, warto sprawdzić specjalizację takiego punktu. Niektóre skupy na stałe współpracują z producentami sprzętów czy urządzeń wykorzystujących takie metale, a to z kolei oznacza lepsze ceny za kilogram surowca.

Jak znaleźć dobry skup złomu?

Jednym z głównych powodów, dla których warto gromadzić złom, jest możliwość jego odsprzedaży. Jak wybrać skup surowców wtórnych? Przede wszystkim warto się upewnić, że wybrany punkt działa legalnie – każdy skup musi posiadać wymagane zezwolenia. Legalnie działające skupy złomu posiadają również strony internetowe, na których można znaleźć m.in. ich dane kontaktowe, w tym numer NIP czy REGON.

Stare sprzęty AGD, RTV, akumulatory, części maszyn, świece zapłonowe z silników lotniczych czy rozmaite instrumenty medyczne – wymienione produkty są cennym źródłem metali szlachetnych. Ponieważ jednak są ciężkie, ich przewiezienie na skup złomu może  wiązać się z trudnościami. Właśnie dlatego warto sprawdzić, czy skup surowców wtórnych oferuje odbiór złomu spod wskazanego adresu. Największe skupy metali współpracują z klientami z całego kraju i chętnie odbierają złom, bez względu na to, czy mowa o klientach biznesowych czy indywidualnych.

Nie bez znaczenia jest też cena, jaką skup oferuje za kilogram lub gram materiału (w zależności od jego rodzaju). Rzetelne skupy złomu posiadają na stanie spektrometr. To specjalne urządzenie pozwala wykonać analizę składu chemicznego metali, dzięki czemu klient otrzymuje precyzyjną wycenę.

Jak przetwarzany jest złom metali?

Firmy skupujące złom metali zajmują się jego przetworzeniem. Efektem jest pozyskanie cennych pierwiastków, np. srebra, platyny, palladu, tytanu, cyny czy wolframu. Większość punktów skupu surowców wtórnych na stałe współpracuje z producentami sprzętu elektronicznego czy zakładami jubilerskimi, które mają stałe i duże zapotrzebowanie na tego typu metale.

Dlaczego producentom czy zakładom jubilerskim opłaca się nabywać wybrane metale ze skupów złomu? Powodem jest cena – jest ona dużo niższa niż na giełdach zajmujących się sprzedażą surowców wydobytych z ziemi. To główny powód, dla którego coraz częściej producenci np. maszyn projektują swoje wyroby w taki sposób, aby było możliwe szybkie i sprawne odzyskanie wykorzystanych metali.

Współpraca ze skupem metali opłaca się zarówno klientom mającym na sprzedaż złom, jak i tym, którzy potrzebują metali do produkcji. Odzyskiwanie surowców wtórnych sprzyja też środowisku naturalnemu – jest to proces w mniejszym stopniu wpływający negatywnie na ekosystem niż rozbudowane operacje górnicze.

Artykuł zewnętrzny

Notowania surowców

Wartość (PLN)
Zmiana (%)
7417,69
-0,28%
32873,54
-0,01%
86,35
-0,57%
5083,86
-1,34%
3601,77
-0,55%
81288,23
-0,44%
8544,67
-0,25%
8778,14
0,00%
9329,29
+0,76%
14,93
0,00%


Powiązane aktualności

Węgliki spiekane – zastosowanie
Węgliki spiekane – zastosowanie...
Węgliki spiekane stanowią jeden z głównych surowców narzędziowych, który wraz z biegiem czasu zyskuje coraz to szersze zastosowanie w otaczającym nas przemyśle i jego różnorodnych branżach. Generalnie rzecz biorąc w sk
2012-09-19
Skup węglików spiekanych w Polsce
Skup węglików spiekanych w Polsce...
W naszym kraju wraz z biegiem czasu coraz częściej prowadzony jest skup węglików spiekanych. Surowce tego typu wydają się na pierwszy rzut oka nie do końca popularne i słabo rozpowszechnione w przyrodzie lecz w rzeczywistości są one niesam
2012-10-02
Produkcja węglików spiekanych
Produkcja węglików spiekanych...
Węgliki spiekane z reguły wyróżniają się bardzo wysoką jakością oraz wytrzymałością. Powodem tego jest jednakże nie tylko sam fakt zastosowania w węglikach spiekanych określonych rodzajów surowców, ale także wykorzystan
2012-10-03
Trwałość węglików spiekanych
Trwałość węglików spiekanych ...
Węglikiem spiekanym określany jest kruszec narzędziowy jaki tworzony jest z metali typu tytan, wolfram, cyrkon, chrom czy też tantal. Aby tworzywa te przypominały węgliki muszą one ulec wpierw odpowiedniemu rozdrobnieniu, a następnie sprasowaniu
2012-10-09